sobota, 19 grudnia 2009

Tworzenie bootowalnego pendrive w UNetbootin - Windows

W tym poście chciałbym pokazać, jak utworzyć bootowalnego pendrive'a z Linuksem w systemie Windows. Umiejętność ta przydatna jest, możemy dzięki temu zaoszczędzić płytki. Nie będziemy musieli wypalać płyt z nowymi wersjami Linuksów. Będziemy tworzyć bootowalne pendrive'y. Wskazówki testowałem na Windows XP i z tego systemu pochodzą screeny.

Najpier formatujemy naszego pendrive'a. Wchodzimy w Mój Komputer i klikamy prawym przyciskiem na ikonę naszego napędu. Z menu kontekstowego wybieramy Formatuj...

W wyświetlonym oknie ustawiamy system plików FAT32, domyślny rozmiar alokacji i dowolną etykietę. Zaznaczamy też Szybkie formatowanie.

Klikamy na Rozpocznij. Potwierdzamy chęć sformatowania. Po chwili otrzymamy komunikat o zakończeniu formatowania. Możemy zamknąć okno i przejść dalej.

Później musimy ściągnąć ze strony http://unetbootin.sourceforge.net/ program do tworzenia bootowalnego nośnika. Dostępna jest także wersja na Linuksa, ale o tym nie teraz. Po pobraniu pliku klikamy na niego dwukrotnie, aby uruchomić porogram. Ukaże się nam takie oto okno:

Mamy do wyboru trzy opcje.

  • Dystrybucja - zaznaczamy, gdy nie mamy jeszcze obrazu płyty z dystrybucję. Z rozwijalnych list wybieramy dystrybucję oraz jej wersję. Program sam pobierze odpowieni plik.
  • Obraz dysku - zaznaczamy, kiedy mamy już na dysku pobrany plik ISO. Pominiemy tym samym cześć pobierania z internetu. W polu obok podajemy ścieżkę do obrazu płyty.
  • Custom - opcja, którą będziemy rzadko zaznaczać lub w ogóle. Pozwala połączyć pliki jądra z Inirtd.

Po wybraniu opcji, poniżej wybieramy rodzaj - Napęd USB i z listy napędów - literę odpowiadającą naszemu pendrive'owi. Po uzupełnieniu otrzymamy coś podobnego:

Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, klikamy na OK. Rozpocznie się proces kopiowania plików i tworzenia bootloadera.

Po zakończeniu, możemy wybrać opcję Zakończ, wtedy możemy kontynuować pracę, a dopiero później uruchomić system z pendrive'a lub Uruchom teraz, dzięki czemu od razu będziemy mogli bawić się bootowalnym pendrive'm. Przypominam, że płyta główna musi obsługiwać bootowanie z dysków USB, a w BIOSie powinna być ustawiona opcja o pierwszym w kolejności wyszukiwaniu systemu na dysku USB (więcej w instrukcji do płyty głónej). Miłej zabawy!

6 komentarzy:

Madziabeee pisze...

wszystko pięknie ale o po ponownym uruchomienie odpaleniu z usb pojawia się okno UNetbootin do wyboru mama default i w wierszu poleceń pojawia się >/ubnkern initred=/nbninit
i nie wiem co dalej robić.

Cubix651 pisze...

Rozumiem, że zatrzymałaś się na tym oknie UNetbootin. A próbowałaś poczekać chwilkę? Standardowo po 10 sekundach zacznie uruchamiać się system. Albo po prostu zatwierdzić enterem opcję default.
Zawsze wszystko ładnie działało. Jedynie problemy miałem z gentoo z pendrive'a, ale to jest specyficzna dystrybucja.

Anonimowy pisze...

A co zrobi w przypadku, kiedy odliczanie się kończy i ciągle zaczyna od nowa?

Cubix651 pisze...

Spróbuj nacisnąć może Enter? Nie spotkałem się z czymś takim...

Anonimowy pisze...

"Cubix651" to jeszcze w żuciu mało widziałeś; mam ten sam problem co pozostali; po odliczeniu, proces się powtarza; a po wyborze default pojawia się jak w/w komunikat; jakieś alternatywne rozwiązanie?

Cubix651 pisze...

Niestety nie mam żadnej uniwersalnej metody na poradzenie sobie w takim przypadku. Zapewne UNetBootin źle rozpoznaje dystrybucję i w złym miejscu szuka kernela. Sam też mam czasem z nim problemy, na netbooku w ogóle nie widzę ekranu wyboru opcji default itd.